دانستنیها

دانستنیها 12 فروردین 97

نکاتی چند که در ارتباط  با کسی که روی صندلی چرخدار نشسته است بهتر است رعایت کنیم :

_ چنانچه مایلید به او کمک کنید حتما قبل از هر اقدامی مودبانه از او اجازه بگیرید.بدون اجازه صندلی چرخدار او را جابجا و هدایت نکنید.حتما به خاطر داشته باشید که حریم شخصی او را رعایت کنید.

_ در مراسم مختلف و مناسبت ها اگر میخواهید با او دست بدهید و یا روبوسی کنید حتما اول خواسته تان را با او در میان بگذارید.به واسطه این که شما ایستاده اید و او نشسته است شما به لحاظ فیزیکی به او غالب هستید.توجه کنید که بی مقدمه و ناگهانی او را لمس نکنید.

_ در زمان پذیرایی اگر تمایل به کمک کردن دارید حتما از او بپرسید که آیا نیازمند کمک است یا خیر.اگر پاسخ مثبت بود حتما سوال کنید که چه کمکی از شما میخواهد.

_ در ارتباط با بیماری , سانحه و یا هر عامل دیگری که باعث شده او روی ویلچر بنشیند از او چیزی نپرسید.صحبت کردن و یادآوری خاطرات تلخ خوشایند کسی نیست.

_ اگر چنانچه حرف یا سوالی دارید مستقیم با او وارد گفتگو شوید و بصورت غیر مستقیم از همراه او درباره اش حرف نزنید.او فردی بالغ است ونیاز به قیم ندارد.

_ در اماکن عمومی اگر فرزندان شما در باره کسی که روی ویلچر نشسته است سوالی می پرسند به آنها منطقی و درست پاسخ دهید.خودتان را به نشنیدن نزنید و وانمود نکنید که او را ندیده اید. رفتار نادیده گرفتن برخورنده است.

_ در معابر , پارکینگ ها , راهروها و مقابل ورودی آسانسورها با حرکات عجولانه سعی نکنید از ویلچر جلو بزنید و نوبت او را به علت حرکت کندش عقب بیندازید.این رفتار فرصت طلبی است.

در دنیایی زندگی می کنیم که به هزاران دلیل در یک لحظه ممکن است شما یا عزیزان تان دچار ویلچر شوید.آن روز دلتان می خواهد رفتار آحاد جامعه با شما چگونه باشد؟

از شما دعوت می کنم تنها یک لحظه خودتان را به جای کسی که با محدودیت فیزیکی زندگی میکند تصور کنید.او به حد کفایت مشکلات جدی در اداره امور زندگی اش دارد.مراقب باشیم با گفتار و رفتار خام خود اسباب رنجش او را فراهم نکنیم.

تو که نوشوم نی ای , نیشوم چرایی

تو که یاروم نی ای , پیشوم چرایی

تو که مرهم نی ای زخم دلوم را

نمکپاش دل ریشوم چرایی

/ 0 نظر / 134 بازدید